Przez dość długi czas reprodukcje obrazów, szczególnie w niezbyt atrakcyjnych odsłonach nie były mile widziane, a często bywały uznawane po prostu za kicz.

Obecnie w stylowych wnętrzach wręcz niezbędne są reprodukcje, które nadają właściwy kierunek aranżacji oraz wprowadzają odpowiednią atmosferę. Sztuką jest natomiast wybór takich obrazów, które po prostu spełnią tę funkcję.

Warto w samodzielnej aranżacji wnętrz wziąć pod uwagę fakt, że każdy słynny malarz posiadał indywidualny styl, tworzył w określonym nurcie i był na tyle charakterystyczny w tym co robił i kim był, że jego obrazy były rozpoznawalne już na pierwszy rzut oka.

Przez długi czas ten trend był wykorzystywany w urządzaniu wnętrz, co było świetnie widać na podstawie inspiracji Gustavem Klimtem czy generalnie sztuką modernistów.

Jest to wspaniały pomysł na zaczerpnięcie inspiracji dla wszystkich tych osób, które męczy nowoczesny styl, a które czują szczególne zamiłowanie do sztuki ogólnie lub jej konkretnego nurtu.

 

Bardzo ciekawym źródłem godnym kontynuowania w aranżacjach wnętrz są obrazy impresjonistów.

Nie można wobec tego pominąć dzieł Claude’a Moneta, Edgara Degasa, Camille Pissarro i Augusta Renoira.

Są to obrazy, które pozwalają złapać uciekające chwile, charakteryzują się pastelowymi barwami, choć nie jest to regułą oraz „miękkimi” pociągnięciami pędzla. Dzięki temu linie poszczególnych konturów stawały się rozmyte, a całość tworzyła wrażenie lekko sennego zjawiska.

Te osoby, które natomiast do aranżacji wnętrza swojego mieszkania chciałyby wprowadzić nieco bardziej intensywne barwy, a także dzieła o lekko niepokojącym i emocjonalnym charakterze, powinny wybrać twórczość ekspresjonistów.

Osoby o marzycielskiej naturze z kolei będą doskonale czuły się w otoczeniu reprodukcji obrazów Jana Vermeera, który mimo niewielkiego dorobku artystycznego pozostawił po sobie dzieła urzekające grą świateł.