Termin sztuka użytkowa oznacza zarówno sztukę stosowaną jak i zdobniczą, widoczną wśród przedmiotów codziennego użytku. Są to zazwyczaj elementy zaprojektowane, wykonane przez artystów w niewielkich partiach, a następnie produkowanych przemysłowo na dużą skalę. Sztuka użytkowa to rzemiosło artystyczne, które spotykamy pod postacią mebli, ceramiki, tkanin, ubiorów, a także wyrobów jubilerskich.

W Polsce termin ten rozpowszechniony został po II wojnie światowej. Sztuka otacza nas dziś na każdym kroku. Firmy wnętrzarskie, budowlane, kreatorzy mody tworzą dla użytkowników miejsca, przedmioty, ubrania, o wysokich walorach artystycznych. Sztuka użytkowa przejawia się w stolarstwie artystycznym, kowalstwie, witrażownictwie. XX wiek to moment w historii sztuki, w którym prężnie zaczęła rozwijać się twórczość artystyczna, nazywana zamiennie unikatową. Wtedy właśnie rozkwitła sztuka projektowania rozmaitych wyrobów dla przemysłu.

Tak ukształtowało się wzornictwo artystyczne czyli popularny dziś termin „design”. Nasze domy wypełniają przedmioty sztuki użytkowej: począwszy od ceramiki, szkła, skończywszy na meblach, tkaninach, dywanach, dekoracjach. Autorskie i unikalne wyroby sztuki użytkowej są dość kosztowne, ale czasem warto przeznaczyć trochę więcej pieniędzy, by w naszych wnętrzach zapanował niepowtarzalny klimat.

plug-shop This entry was posted in. Galerie Sztuka użytkowa – wszechobecna w naszych domach.