W sztuce współczesnej można wyróżnić kilka najważniejszych kierunków. Jest to przede wszystkim abstrakcja niegeometryczna, w skład której wchodzą: taszyzm, art informel (Francja), czyli głównie malarstwo gestu. Poza tym rozwijał się tu jeszcze nurt nowojorski, który reprezentowały: action art, color field, czy abstrakcyjny ekspresjonizm. Najbardziej znanym przedstawicielem szkoły nowojorskiej był Jackson Pollock.
Inny kierunek należący do modern-art to abstrakcja geometryczna i tutaj najważniejsze nurty to op-art, optical-art, minimal-art czyli sztuka minimalizmu, rozwijająca się w USA. Abstrakcja niegeometryczna przeważnie była wykorzystywana w malarstwie, a geometryczna była również motywem przewodnim sztuki użytkowej, rzeźby czy grafiki. Na całym świecie jest mnóstwo kolekcjonerów sztuki współczesnej.
Amerykański magazyn ARTnews stworzył aktualną listę 200 największych kolekcjonerów sztuki nowoczesnej. Warto wymieć tych z top10. Największe zbiory sztuki należą do miliarderów, którzy z wielką pasją angażują się również w rozwój sztuki. Zalicza się do nich: Eli Broad, Steven A. Cohen, Debra i Leon Black, François Pinault, Bernard Arnault, Emily i Mitchell Rales, Sheikh Saud bin Mohammad bin Ali al-Thani, Philip S. Niarchos, Laurence Graff, Halit Cingillioglu.